• slash
  • slash
+90212 852 73 47 / +90507 752 65 34
İletişim Sabit/Cep
info@teknoconvey.com
7/24 Bize Ulaşabilrsiniz.
MENU
VAKUMLA

TOZ , GRANÜL VE DÖKME MALZEMELER  İÇİN VAKUMLU TAŞIMA SİSTEMLERİ

Vakumlu taşıma, kuru toz ve granül ürünlerin  esnek yada rijit boru sistemleri vasıtasıyla taşınmasında büyük avantajlar sağlamaktadır. TeknoConvey’in vakum taşıma sistemleri, yüksek kalitede malzemeden imal edilmiştir. Gıda maddeleri, ilaçlar ve kimyasal ürünlerin üretiminde, hijyen ve çalıştırma açısından mümkün olan en üst seviyede güvenlik taleplerini TeknoConvey vakumla taşıma sistemleri karşılar.  Vakum konveyörler, gıda, ilaç ve kimya endüstrilerindeki operasyonel güvenlik ve hijyen şartlarının ciddi bir talebinden sonra geliştirildi. Konveyörlerimizde kullandığımız bütün ekipmanlar ATEX sertifikalıdır. Tüm vakumlu konveyörlere,  basınçlı hava veya elektrik motorla tahrik edilen bir vakum pompası mevcuttur. TeknoConvey aynı zamanda vakum pompası imalatçısı olduğundan sektörde dünyada en ekonomik çözümler sağlamaktadır; bu konuda en rekabetçi fiyat politikasını sürdürmektedir.
 
 
Yüksek kalite vakumlu konveyörlerimiz Paslanmaz Çelik gövde (AISI 316L , 304L) ile tasarlanmış olup, sağlık bakanlığının yüksek hijyenik taleplerininin üstünde bir standartla karşılamaktadır. Tipik uygulamalarımız toz ve granül transferi, kalıp dolum makinesi besleme, big bag torba yükleme ve boşaltma, ventilli yada açık ağız torba doldurma ve boşaltma, silo, bunker, hopper, ekstruder değirmen, elek, karıştırıcı, mikser, blender, dolum makinesi besleme, tablet veya kırılgan ürünler taşınması, patlama riski yüksek atmosferdeki uygulamalar, yüksek hijyenik uygulamalar veya alanın hijyenin çok önemli olduğu yerlerde taşıma amaçlı kullanılmaktadır. Tüm konveyörlere, basınçlı hava ile tahrik edilen bir vakum pompası veya mekanik bir pompa mevcuttur.
 
Vakumlu konveyörlerimiz, gıda üretim taleplerinin, yüksek kalitede de olduğu sektörde yaygın olarak kullanılan konveyörlerdir. Vakumlu taşıma konveyörlerimiz genellikle tozsuz taşıma veya düşük bakım gereksinimi olduğunda mekanik konveyörlere alternatif olarak kullanılır. Kapasitelerimiz 10 tona / saate kadar çıkmaktadır. 
Vakumlu konveyörlerimiz plastik sektöründe, yaygın olarak kullanılan konveyörlerdir. Vakumlu taşıma konveyörlerimiz genellikle tozsuz taşıma veya düşük bakım gereksinimi olduğunda mekanik konveyörlere alternatif olarak kullanılır. 
 
Vakumlu taşıma sistemlerimiz, genel endüstride ve kimya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan taşıma ve sevk sistemidir. Yüksek bir üretim performansına ve küçük alan kaplamaktadır. Bu konveyör genellikle tozsuz taşıma veya düşük bakım gereksinimi olduğunda mekanik konveyörlere alternatif olarak kullanılır. Bir başka avantaj da, pompanın vakum üretmek için en enerji verimli yolu olan kademeli vakum teknolojisine dayanmasıdır. Genel endüstri çoğunlukla özel olarak tasarlanmış ekipman gerektiren aşındırıcı tozlar içinde özel imalatlarımız mevcuttur. Konveyörlerimiz, parçaların aşınmasına yüksek direnç sağlamak için Paslanmaz Çelik gövde (AISI 304) ile tasarlanmıştır. 
 
Endüstride günümüzde daha kısa sürede hazırlanabilen, daha özel çözümlere doğru hızlanan bir eğilim var. Ürün geliştirme zamanımız ve üretim çalışmalarımız daha kısa sürmektedir. Değişiklikler daha ani ve önceden tahmin edilemeyecek hale geliyor. Değişime olan isteklilik ve yeterlilik, bitmeyen yeni durumlar karşı meydan okunuyoruz. Becerileri keskinleştiren ve perspektifleri genişleten eğitim, personelinizin - ve şirketinizin - daha nitelikli sorumlulukları kabul ederken daha sofistike görevleri üstlenmesini sağlamıştır. Bu, yeni pazarlara doğru ilerlerken yeni işlevler ve çalışma prosedürleri geliştirmenizi kolaylaştırıyor.
 

VAKUMLU TAŞIMA KONVEYÖRLERİ

 
Vakumla taşıma prensipleri
 
Vakum taşıma teknolojisi aslında "bir emici sistemle" malzeme taşıma için kullanılan vakum konveyörlerinden bahsediyoruz. Asıl olan hava, emme borusundan boşaltılır ve atmosfer basıncı malzemeyi emme boru hattına doğru  iter. İşi dolaylı olarak gerçekleştiren aslında atmosferik basınçtır soluk alıp vermemizdeki sistem gibi. Basınç dengelemesi üzerine oluşan hava akımı, katı parçacıkları boru hattına çeker. Tüm vakumlu taşıyıcılar, aşağıda gösterildiği gibi aynı ana prensibe göre çalışırlar. Malzeme bir emiş noktasından bir boru hattı vasıtasıyla havanın ve malzemenin ayrıldığı bir kaba iletilir. Filtre, vakum kaynağından geçmeden önce havayı temizler. Bir kontrol ünitesi bu proses sırasını düzenler. 
 
 

MALZEME AKIŞI SEYREK VE YOĞUN FAZ

 
Malzeme akışı, taşıma boru hattının çapı, vakum akışı, taşıma mesafesi ve malzemenin özelliklerine göre belirlenir. Malzeme akışı ile vakum akışı arasındaki ilişki genellikle faz yoğunlukları olarak ifade edilir ve boyutsuz bir sayıdır. Faz yoğunluğu hacim yoğunluğu ile aynı ise, taşıma boru hattında hava olmadığı ve boru hattının tıkandığı anlamına gelir. Bu tartışma da geçerlidir. Faz yoğunluğu sıfıra eşitse, taşıma boru hattında herhangi bir malzeme yoktur. Bu iki sınır arasında bir dizi faz yoğunluğu meydana gelebilir. 
Yoğun faz, malzemenin taşıma boru hattında ayrı tapalar halinde taşınması anlamına gelmektedir. Çoğu malzeme için faz yoğunluğu, yoğun faz için ondan daha büyük bir faktördür. Bazı malzemeler yoğun fazda iletilebilir. Bir başka nakil aşaması "seyrekfaz" dır. Faz yoğunluğu genellikle on'un altındadır. Seyreltik fazdaki sevk hızı genellikle > 10 m / s'dir.
 

VAKUM TAŞIMA SİSTEMLERİ

 
Vakum sistemleri ile malzeme birkaç toplama noktasından emilebilir ve bir alıcı noktada toplanabilir. Pozitif basınçlı sistemlerde olanın tersi budur. Vakum sistemleri, pozitif basınçlı sistemlere göre daha düşük malzeme akışına sahiptir. Maksimum taşıma mesafeleri, uygun malzemelerle 100-150 m olabilir. Taşıma kapasitesinin sınırlandırılması, vakum sistemlerinin sadece atmosfer basıncını kullanması gerçeğine, pozitif basınçlı sistemlerde ise oldukça yüksek basınçlara ulaşılabilmesinden kaynaklanmaktadır.
 

VAKUMLU TAŞIMA SİSTEMLERİ TASARIMI 

 
Daha önce de belirtildiği gibi, vakum nakil sistemini etkileyen birçok parametre bulunmaktadır. Doğal olarak, sistem tasarımı da son derece önemlidir. Bununla birlikte, çoğu vakum taşıma sistemi benzersiz olduğu için doğrudan talimat vermek zordur. Elbette bazı genel temel ilkeler uygulanır ve bunların en önemlileri aşağıda açıklanmaktadır.
 

VAKUMLU TAŞIMA SİSTEMLERİ GENEL İLKELERİ

 
Vakum taşıma sistemi planlanırken akılda tutulması gereken bazı genel kurallar şunlardır:
 
Kısa taşıma mesafesi sistem ve işletme maliyetlerini azaltır.
Sistem ve işletme maliyetlerini azaltmak için boru bükülmelerini minimumda tutulmalı.
Taşıyıcı boru hattını eğimli bir düzlemde çalıştırmaktan kaçının.
Mümkün olduğunca sert boruları kullanın esnek borudan kaçının.
 
 
Malzemeyi bir taşıyıcı boru hattına emebilmek ve daha sonra da taşımak için, taşıma havasının belirli bir minimum hızda olması gerekir. Çoğu malzemenin harekete geçirilebilmesi için ek havaya ihtiyacı vardır. Eğer bir sistem tatmin edici bir şekilde çalışacak ise, besleme, yani emme noktası doğru bir şekilde tasarlanmalıdır. Emme kapasitesi mesafenin karesi kadar azaldığından, malzemenin taşıma boru hattı üzerindeki emme bölgesine yakın olması önemlidir. Emme noktası bir besleme istasyonu olarak tasarlandığında, boru hattında doğru oranlarda malzeme ve hava vermek üzere kontrol edilebilen, genellikle biri hava için olan ve biri malzeme için olan iki vana bulunur. Havayı beslemenin diğer bir yolu, özellikle taşıması zor olan malzeme ile besleme hunisini akışkanlaştırma ile uydurmaktır. Emme ağzı kullanılıyorsa, ilave hava tedarik etmenin en basit yolu, giriş havasının çatal boru üzerindeki bir vana yardımıyla düzenlendiği çift taraflı bir besleme memesi kullanmaktır. İç tüp, dış tüp ile ilişkili olarak yukarıya ve aşağıya düzenlenebilir ve bu ayar da taşıma üzerinde bir etkiye sahiptir.
 
 

VAKUMLU TAŞIMA SİSTEMLERİ BORU BOYUTLARI

 
Boru çapı, bir taşıma sisteminin kapasitesi için hayati öneme sahiptir. İlke olarak,boru çapının büyğklüğü, hızın sabit tutulması şartıyla sistemin kapasitesini artırır. Uygulamada, bu, kapasiteyi arttırmak istemeniz durumunda vakum pompası ve toplamı kapları ile tüp boyutları da dahil olmak üzere, genel olarak tüm sistemi revize etmek zorunda olduğunuz anlamına gelir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, daha küçük borular ve aynı pompa ile kapasite artırımı yapılabilmektedir. Bunun nedeni, malzemenin başka bir fazda (yoğun fazda) taşınması mümkün olabilmesinden kaynaklanmaktadır.. Örneğin, 75 mm çaplı bir boru, 50 mm çaplı iki boruya eşdeğerdir. 
Malzemenin hızı doğrudan boru hattındaki havanın hızı ile ilgilidir. Boru hattındaki basınç düştükçe konveyöre ulaştığınızda havanın hızı ve malzeme hızla artar. Bu nedenle, bazı durumlarda, parçalara ayrılmamak için, malzemenin hızını düşürmek için basamaklı boru hatları (artan çaplı borular) kullanılmalıdır.
 

VAKUMLU TAŞIMALARDA ENERJİ ve TAŞIMA MALİYETLERİ

 
Kısa ve net bir şekilde söyleyecek olursak, yılların verdiği deneyimler sonucu şuna ulaştık ortalama1 ton malzemenin 20 metre mesafeden hedef noktasına taşımanın enerji ve bakım maliyetleri dahil ortalama bedeli 1,5-2 TL ( 0.40- 0.50 Euro) arasındadır vakumlu taşıma sistemlerinde.
 
Rakiplerinizin Önüne Geçin!  
 
Vakumlu taşıma, toz ve granül ürünlerini özel olarak tasarlanmış boru içinde iletmek için büyük avantajlarla  kullanılabilir sistemlerdir. Gıda, ilaç ve kimyasal ürünlerin imalatında, hijyen ve işletme bakımından mümkün olan en yüksek güvenliği ve rahatlığı getirir. TeknoConvey’in  vakum konveyör serisi, gıda, ilaç ve kimya endüstrilerindeki operasyonel emniyet ve hijyen taleplerini karşılamak için geliştirildi. Bütün sağlık ve hijyen kurumları, modellerimizden bazılarını inceledi ve bu nedenle bu konveyörler ilaç ve gıda  ürünlerinin taşınmasına ilişkin kurallarının gerekliliklerini karşılıyor.
 
Verimliliğinizi Artırmaktayız
 
Mümkün olan en yüksek hijyen için optimize edilmiş tasarımızın keyfini çıkarın.
Minimum bakım sağlamak için az hareketli parçalarda bakım ve temizlik olanaklarının keyfini çıkarın.
Kolay sökme / monte etme ve temizlemelerle işçilik ve temizlik maliyetlerinizi en düşük seviyelere düşürün.
Benzersiz üretim ortamınıza kolay adapte edilen modüler tasarımlarımızın şıklığı tesisleriniz dahad a benzersiz yapacaktır.
Öncelliğimiz hijyenik ve güvenliktir.
Sağlık kurumlarının taleplerinin üstünde üretimin gururunu yaşayın
Yüksek işletme güvenliği ve düşük enerji tüketimli sadece havayla çalışan verimli vakum pompalarımızla taşıma maliyetlerinizi minimuna indirin. 
Gıda ve ilaç endüstrilerinin yüksek hijyen ve üretim taleplerini yüzde yüz karşılar
Çelik kalitesi ASTM 316L  veya Pazarın gereksinim duyduğu özel malzemelerle üretim olanaklarını size sunuyoruz.
 
VAKUMLU TAŞIMANIN AVANTAJLARI
 
TOZ VE GRANÜL TAŞIMA VE NAKİL İÇİN MÜKEMMEL
Gıda maddeleri, ilaçlar ve kimyasal ürünler üreten endüstriler vakum iletiminin avantajlarını keşfettiler. Ve her gün daha da etkin ve yoğun bir şekilde endüstride kullanılmaktadır.
 
ÇEVRE VE SAĞLIĞINIZIN DOSTU 
Farklı tozların taşınması için farklı vakum seviyeleri gerekir. TeknoConvey vakum taşıyıcılarıyla, sadece enerji tüketimini geçerli koşullara göre ayarlayabilirsiniz.
 
SIFIRDAN 20 METREYE BİR SANİYEDE  
Vakit nakittir.  30 metreye kadar uzun sistemler….
 
SAATTE 15 TON
Uygun koşullar altında vakumlu konveyörlerimiz ile kısa mesafe testlerinde saatte 15 ton ölçülmüştür.
 
HERYERDEN YÜKLEMEK ARTIK ÇOK KOLAY
Sistemlerimiz az sayıda bileşenle, üretim ortamınıza kolayca adapte edilebilir boyutlar ve düşük ağırlık. Modüler sistem kurulumu kolaylaştırır. Temel ünite, açılır anahtar ile teslim edilir. Basınçlı havayı takmanız yeterlidir!
 
DAYANIKLI MALZEME
Ürünler paslanmaz, yüksek kalite çelikten (ASTM 316L) imal edilmiştir. Malzeme asit geçirmezdir ve çok güçlü özelliklere sahiptir. 5  yıllık tam bir garanti sunuyoruz. 
 
GÜVENİLİR VE KOLAY
Sistemlerimiz minimum düzeyde bakım gerektirir. Temizlenmesi kolaydır ve filtre temizliği otomatiktir. Standart tasarımda çalışma ve kontrol tamamen pnömatiktir.
 
İŞLETME GÜVENLİĞİ
Konveyör ve vakum pompalarının tasarımı mümkün olan en yüksek operasyonel güvenlik sağlar.
 
HİJYEN
Konveyörler her şeyden önce, gıda ve ilaç endüstrilerine uyarlanmıştır.
 
 
 
cizgi VİDEO GALERİ / Tümünü Göster cizgi
cizgi FOTOĞRAF GALERİ / Tümünü Göster cizgi