Pnömatik Taşıma Sistemi Nedir

Havalı Taşıma,  havalı taşıma sistemleri yada pnömatik transfer sistemleri gibi değişik adlarla sektörde çok yoğun bir şekilde toz malzemelerin sevkinde kullanılmaktadır. Pnömatik taşıma konveyör sistemlerinde özellikle toz ve granül taşıma konusunda sağladığı esneklik ile en popüler toz ve granül sevk sistemdir.

Pnömatik Taşıma Sistemi Nedir
Pnömatik Taşıma Sistemi Nedir
Havalı Taşıma,  havalı taşıma sistemleri yada pnömatik transfer sistemleri gibi değişik adlarla sektörde çok yoğun bir şekilde toz malzemelerin sevkinde kullanılmaktadır. Pnömatik taşıma konveyör sistemlerinde özellikle toz ve granül taşıma konusunda sağladığı esneklik ile en popüler toz ve granül sevk sistemdir.
Yoğun faz pnömatik taşıma özellikle kırılgan ve aşındırıcı toz ve granül malzemelerin taşınmasında en iyi yöntemdir. Pnömatik taşıma sistemi birçok endüstride yoğun bir şekilde kullanılmaktadır özellikle, gıda prosesleri, kimya, çimento, alçı, yapı kimyasalları, madencilik ve benzer sektörlerin  toz ve granül üretim işlemlerinin birçok alanında kullanılmaktadır.
Toz ve granül  yükleme ve boşaltma, fabrika içi aktarma, partilerin aktarımı, silo yükleme, big bag boşaltma pnömatik taşıma uygulamalarında. Silolar arası sevk işlemlerinde en iyi malzeme hava oranları ve en düşük nakil hattı hızlarıyla kırılgan ve aşındırıcı malzemelerin sevki için idealdir.

Ek Bilgiler

 İletim hızı istenilen Pnömatik Taşıma anlık ürün aktarım hızıdır. Sistem tasarımında bir basınçlı kap kullanılıyorsa, bu hesaplamayı mühendislerimiz tarafından yapılmadan önce “basınçlı kap boyutlandırma hesaplamasının” yapılmasında size yardımcı olacaklardır.

Materyalin minimum pnömatik taşımada yada havalı nakil taşıma sistemlerinde  hız  hakkında bilgi sahibi olmadığınız sürece hız dakikada 120 mtr’dir. Bu  çoğu pelet yapısında  malzemeler için iyi bir başlangıç noktasıdır.

TeknoConvey pnömatik transfer üniteleri,  müşteri taleplerine bağlı olarak 200 ton saat kapasiteye kadar tasarlanabilmektedir.  Ayrıca yoğun faz pnömatik taşıma sistemleri nde kullanılan hava miktarının az olmasından dolayı seyrek faz pnömatik taşıma sistemleri nde kullanılan büyük filtrelere olan ihtiyacıda ortadan kaldırmıştır buda müşterilerimize ilk yatırım maliyetlerinde büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca ürünlerin sevk aşamasında aşınması ve parçacık bozulması da en aza indirgemiştir. Yoğun faz pnömatik taşıma ekipmanları fabrikanızdaki değerli alanları diğer mekanik taşıma sistemlerindeki gibi işgal etmemektedir çok küçük alanlara kurulup sevk sistemi ise borularla olduğu için fabrikanızda ekstra bir alan revizyonuna gerek kalmamaktadır.

Pnömatik yoğun faz transporter ünitesi yada pnömatik taşıma sistemine sevki sağlanmak istenen toz yada granül malzemelerin doldurulması  ve yüksek basınçlı hava ile düşük hızlarda toz yada granül malzemelerin silo yada bir stoklama brimine aktarmak için kullanılır. Yükleme çevrimi esnasında besleyici kelebek klape açılır, malzeme yerçekimi ile serbest bir şekilde  basınçlı kap haznesine,  depolama silolarından yada benzer bir veya birden fazla kaynaktan pnömatik yoğun faz pnömatik taşıma ünitesine akar. Basınçlı kap yada densveyör dolduğunda, otomatik olarak kelebek klape basınçlı kap içine malzemenin akışını durdurmak için kapanır. Birçok noktadan basınçlı hava, tankı deşarj ayar noktasına kadar basınçlandırır basınç istenilen seviyeye geldiğinde basınçlı kap ve deşarj valfı açılır, ve sevk edilecek ürün besleme hattı boruları boyunca besleme noktasına  malzeme aktarır. Basınçlı kap veya densveyör boşaldığında, taşıma havası kapanır ve basınçlı kapta  kalan basınç boru hattında kalan malzemenin taşıma borularından temizlenmesini sağlar. Halen Pnömatik Taşıma Sistemi Nedir diye aklınızda sorular bulunuyorsa web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Pnömatik Taşıma Sistemi Nedir” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir