Pnömatik Taşıma Sisteminizde Geçiş Sorunları

pnömatik taşıma

Pnömatik taşıma sistemlerindeki geçiş sorunları nadir değildir, ancak neden olduklarını anlamak ve sonra bunları önlemek için önlemler almak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

İlk olarak, iyi bir ürün akışı sağlamak için, aşınma, yığılma ve kırılganlık gibi pnömatik taşıma sistemlerinde bulunan yaygın sorunların üstesinden gelmek, tutarlı bir taşıma havası hızına ulaşılmasında dikkate alınması gereken önemli hususlardır.

Öncelikle ürün virajlarda ve dirseklerde hareket ederken en yaygın geçiş sorunları ortaya çıkar.

Pnömatik Taşımada Geçiş Ne Anlama Gelir?
Boru boyunca, ürünün dirsekler etrafında hareket ettiği, farklı çaplardaki borulardan ve flanş arasındaki geçişler olduğunda bu zordur. Tüm bunlar geçişler olarak bilinir, çünkü ürün borunun bir bölümünden borunun farklı bir bölümüne geçer.

En Yaygın Geçiş Sorunları Nelerdir?
Pnömatik taşıma dirseklerinde oldukça yaygın bazı geçiş sorunları vardır ve bunların anlaşılması, bunlara karşı korunmanıza yardımcı olacaktır.
Geçişin içinde, ürünleri yakalayan dudaklar veya kenarlar olabilir, bu nedenle parçacıklar birikir veya aşınmaya neden olur. Giriş veya çıkıştaki kenarlar da gıda sınıfı uygulamalar için sorunlu olabilir, çünkü bu ürünün dirsek içinde çürümeye ve kirlenmeye yol açmasına neden olur.

Türbülans bir diğer önemli faktördür. Hava akışındaki dalgalanmalar, redüksiyonun içinde veya doğrudan redüksiyonda aşınmaya neden olur.
Geçişler, her ikisi de kendine özgü sorunları olan hava basıncının artmasına ve azalmasına neden olur.
Sisteminizde yuvarlak bir boru veya borudan kareye veya tam tersi bir geçiş varsa, bu geçiş sorunlarına karşı korunma;
Hat boyunca her zaman bir miktar dalgalanma olacaktır, ancak pnömatik taşıma sisteminizdeki dirseklerden geçiş sorunlarına karşı korumak için yapabileceğiniz şeyler vardır.
İlk olarak, sadece sistemi tasarlıyorsanız ve geçiş yapmak % 100 gerekli değilse, bunu yapmayın, böylece kendiniz için bu tür sorunları oluşturmazsınız.

İkincisi, sık sık dirsekleri değiştireceğiniz yüksek derecede aşınma veya aşınma yaşayan bir geçişiniz varsa, daha aşınmaya dayanıklı ve ihtiyaçlarınıza uygun farklı bir dirsek türü düşünün. Pnömatik taşıma sisteminiz için dirsek seçme kılavuzumuzda farklı dirsek türleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca, alan açısından her iki uçta kabaca aynı profile sahip bir geçiş tasarlamayı düşünebilirsiniz. Bu, türbülansla ilgili bir sorununuz olsa da, bir basınç düşüşü oluşturmayacağınız anlamına gelir.

Son olarak, sisteminiz için en iyi redüksiyon tipini inceleyin – konsantrik veya eksantrik. Eksantrik indirgeme tipik olarak, daha büyük bir akışı tek bir akış noktasına getirerek hava akışını düzene soktuğundan daha iyi bir aşınma deseni sağladığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, eksantrik bir redüksiyonun geometrisi asimetriktir, yani hava hızını ve basıncını etkileyecek asimetrik bir akış elde edersiniz. İdeal olarak aradığınız şey düzgün hız ve basınçtır. Bir eşmerkezli redüksiyon kullanmak bu homojenliği sağlayabilir.

Geçiş sorunlarını tartışmak veya pnömatik taşıma sisteminiz için doğru dirsekleri seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bir uzmanla görüşmek en iyisidir, böylece ihtiyaçlarınız için doğru bileşenleri almanızı sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir